Kultúrne leto dostalo skvelú hudobnú bodku

Smej sa, smej sa duša moja. Smej sa, smej sa tam na horách… Nedeľný koncert v zámockom parku odštartoval vo veľmi sviežich tónoch. Nemohli sme si pomôcť a nôtili si ich ešte celý ďalší týždeň. 

Z rádia jej piesne nepočuť často. Napriek tomu ju netreba nijak predstavovať. Pesničkárka Sima Martausová nás dokáže zakaždým potešiť svojimi jednoduchými a úprimnými textami, ktorým rozumie naozaj každý. Rovnako ich originálnym a láskavým hudobným spracovaním. Sima je ako spevavý pútnik životom a jej hudba zapôsobí na dušu lahodne ako balada súčasných dní. Nepotrpí si pritom na žiadne piedestály. Stále je odzbrojujúco spontánna a bezprostredná. Až má divák dojem, že na pódium vystúpila len pred chvíľou priamo z davu. Len aby rozohriala náladu svojou tvorbou. A tiež spustila lavíny smiechu trefnými príbehmi zo života, ktorými prekladá prestávky medzi skladbami.

Čochvíľa po odznení tohto sviežeho úvodu už prišiel na rad hlavný hudobný program v podaní ostrieľanej speváčky a skladateľky Jany Kirschner. So svojim jedinečným koncertným projektom Komorne divákov bez okolkov vtiahla priamo do deja. Známe piesne z albumu Krajina Rovina či projektu Moruša – a rovnako osvedčené hity ako Líška či Modrá – tentokrát zazneli v úplne novom prevedení. Postaral sa oň sprievod skvelého sláčikového kvarteta Spectrum Quartett pod vedením Jána Kružliaka.

Projekt Komorne sľuboval emócie, hudobnú zrelosť a túžbu objavovať nové cesty. A v ničom z toho rozhodne nesklamal. Jana Kirschner dokázala s istotou talentovanej profesionálky priniesť do tohto vystúpenia nové momenty a potiahnuť tým svoju tvorbu ešte o kus ďalej. Nebyť textov, z ktorých niektoré poznáme snáď už naspamäť, diváci by niektoré piesne možno ani nespoznali. Priniesla do svojej tvorby niečo iné, niečo pekné, niečo slobodné. Komorne sa ukázal ako veľmi zrelý, no zároveň hravý a organický koncert.

V čarovnom prostredí zámockého parku zazneli dve výnimočné umelkyne. Každá so svojim osobitým a veľmi rozdielnym štýlom. A práve vďaka tomu sa tak skvele dopĺňali v jednom pútavom koncertnom zážitku. Sotva si vieme predstaviť lepšiu hudobnú bodku za 5. ročníkom Smolenického kultúrneho leta. Všetkým účastníkom ďakujeme za návštevu a tešíme sa na vás zasa o rok! 

Foto: Marián Šicko