Piknik bol plný pohody, zážitkov a skvelého jedla

Rozprávkové prostredie Smolenického zámku ožilo históriou. Hneď z kraja piknikového popoludnia sa návštevníkom ušla ochutnávka stredovekých umení pod taktovkou rytierov z Agentúry Hector. Vo verných dobových kostýmoch predviedli ukážku historického šermu, bojového umenia obávaných landsknechtov aj celú svoju dobovú zbrojnicu. Narábanie s mečom či kopijou si za ich asistencie mohli napokon vyskúšať aj detskí diváci. A veru úspešne! Za obeť im padlo hneď niekoľko kusov zeleniny.

No neostalo len pri pozeraní. Celý Piknik sprevádzala aj ochutnávka stredovekej kuchyne. Súdiac z učebníc dejepisu by človek nečakal žiadne delikatesy. Nekvasený chlieb v kombinácii s rôznymi pomazánkami a omáčkami nás však prinútil zmeniť názor. Kuchyňa našich predkov bola možno vcelku jednoduchá, ale zato mohla byť až prekvapivo chutná.

Hneď po stredovekom predkrme prišiel najvyšší čas na program, na ktorý sa naši detskí návštevníci predsalen tešili najväčšmi. Smejko a Tanculienka z divadla Maska si pripravili vystúpenie plné pesničiek a zábavy, ktorým malých divákov dokázali poriadne potešiť aj roztancovať. Mnohí sa nadšene nahrnuli hneď pod pódium, iný si predstavenie vychutnávali z pohodlia oddychovej zóny plnej nafukovacích vakov. 

Keďže k Pikniku neodmysliteľne patrí aj chutné jedlo, pre vybláznené deti aj vyhladnutých rodičov čakalo aj niečo poriadne na zakúsnutie. Nádvorím sa niesli vône pestrej ponuky občerstvenia a nechýbalo ani nejaké to orosené osvieženie. Zábavy však nikdy nie je dosť, a preto boli medzi predstaveniami k dispozícii aj komentované prehliadky Smolenického zámku spojené s výstupom na vežu. A tiež maľovanie na tvár či mobilné 9D kino. V handmade zóne medzičasom prebiehal predaj ručne vyrábaných hračiek a dekorácií od lokálnych remeselníkov.

Druhá polovica popoludnia sa niesla v tónoch zábavy pre dospelých. Jazzový večer odštartovala mladá trebišovská speváčka Kristína Mihaľová spolu s nadaným gitaristom Jakubom Šedivým. Kristína sa v rámci jazzovej scény zviditeľnila v súťaži Nové tváre slovenského jazzu, širšia verejnosť ju zase spoznala v televíznej šou Hlas Česko Slovenska.

Po tomto skvelom vystúpení už prišiel rad na hlavný hudobný program Pikniku. Postaral sa oň legendárny Peter Lipa so svojou kapelou. Po vydarených predchádzajúcich ročníkoch sa na vystúpenia do Smoleníc vracia veľmi rád. A nám sa jeho jazz k letnej zámockej kulise predsalen hodí najlepšie. Ba čo viac, tento rok si ako hudobný sprievod priviedol aj špeciálneho hudobného hosťa, Milana Lasicu. Ten svojim povestným humorom sršal hneď po vstupe na pódium.

„Prišiel som, ak ste si všimli, veľmi svižným krokom. Snažil som sa vyzerať mladší ako som, pretože keď som predtým schádzal tamtými schodmi zo zámku, jedna krásna dáma sa ma spýtala, či mi má pomôcť, alebo sa budem držať zábradlia. Tak som sa nejako spamätal!“ Peter Lipa si k tomu prisolil: „Ja som sľúbil, že o 10 rokov prídeme opäť. Musíš sa snažiť!“ 

Piknik na zámku však predsalen nie je iba o popoludní v pohodovej atmosfére. Uprostred jazzového večera prišiel čas na prestávku. Aby sa z celého tohto podujatia mohlo udiať to najdôležitejšie. Aby sme mohli naplniť dôvod, pre ktorý v tradícii zámockých Piknikov tak radi pokračujeme už piaty rok. Prišiel čas na odovzdanie symbolických šekov mame našej malej kamarátky Emky. Tá v živote nemala to šťastie a od narodenia sa potýka s ťažkým zdravotným postihnutím. Vďaka príspevkom od predajcov, výťažku zo vstupného a tiež s prispením Nadácie Adeli sme malej Emke tento rok odovzdali 1800 eur na pobyt v rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch.

Záverom neostáva, než za skvelú atmosféru poďakovať partnerom, vďaka ktorým sa táto akcia mohla uskutočniť: Prvej stavebnej sporiteľni, Trnavskému samosprávnemu kraju, Kongresovému centru SAV a v neposlednom rade nášmu organizačnému tímu. Najväčšiu zásluhu na pohodovom popoludní plnom zábavy aj na štedrých príspevkoch na liečbu malej Emky však napokon majú všetci návštevníci. Ďakujeme!

Foto: Marián Šicko